21 C
Athens
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Σουάρες: Υπερπρωταθλητής με τη Νασιονάλ

Η ιστορία επαναλήφθηκε στο Μοντεβιδέο, και ο “πιστολέρο” πήρε το πρωτάθλημα στα 35 του με την αγαπημένη του ομάδα, όπως είχε κάνει και στην ηλικία των 18 ετών.

Η Νασιονάλ αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο με έπαθλο τον τίτλο του Υπερπρωταθλητή Ουρουγουάης. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Λουίς Σουάρες δήλωσε παρών.

Στο 50o λεπτό άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό πλασέ, αλλά το γκολ του Βεσίνο 69’ έστειλε το παιχνίδι στην ημίωρη παράταση. Ο “Λούτσο” ξαναχτύπησε στο 96’ αποδεικνύοντας πως η ηλικία είναι απλά ένα νούμερο και η τέχνη του να βρίσκει δίχτυα δεν ξεχνιέται. Ο Εμμανουέλ Ζιλιότι, πρώην παίκτης της Μπόκα Τζούνιορς μεταξύ άλλων, με άλλα δύο γκολ 107’ και 113’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Με το τελικό 4-1 οι “Μπόλσος” έφτασαν τα 49 πρωταθλήματα, δύο λιγότερα από την αιώνια αντίπαλο της και πολυνίκη του θεσμού Πενιαρόλ.

Το 2006, ο Λουίς Σουάρες ήταν 18 ετών, ξεχώριζε στο γήπεδο και ήταν έτοιμος για το επόμενο βήμα και το ταξίδι προς την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Τότε, πέτυχε δύο γκολ στον διπλό τελικό της “Κλαουσούρα” και συνέβαλε στην κατάκτησή της.

Πηγή: ertsports