Ένας νέος ηλικίας 34 ετών, πέθανε ξημερώματα Πέμπτης 11 Νοεμβρίου καθώς ήταν διασωληνωμένος εκτός ΜΕΘ στο νοσοκομείο «Γεννηματάς», περιμένοντας να βρει κρεβάτι.
Το γεγονός επιβεβαίωσε μιλώντας στο MEGA η πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ Ματίνα Παγώνη, η οποία ανέφερε ότι ο άτυχος άνδρας διασωληνώθηκε τη Δευτέρα και πέθανε ξημερώματα Πέμπτης.
Ο 34χρονος ήταν πλήρως εμβολιασμένος και «διασωλημένος εκτός μονάδας, στο τμήμα covid και θέλαμε να πάμε στη ΜΕΘ covid» ανέφερε η πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ.
Η κα. Παγώνη τόνισε πως το νοσοκομείο ήταν σε καθημερινή επαφή με το ΕΚΑΒ για να μπορέσει να βρεθεί κρεβάτι, αλλά δεν πρόλαβε να μεταφερθεί καθώς κατέληξε.
«Ήταν υπέρβαρος ο 34χρονος, η παχυσαρκία ήταν ένας παράγοντας κινδύνου που επιβάρυνε την περίπτωσή του» συμπλήρωσε η πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ.
Επανέλαβε ωστόσο για ακόμα μία φορά την αποτελεσματικότητα του εμβολίου κατά του κορωνοϊού, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «το εμβόλιο έχει σώσει εκατομμύρια ζωές σε όλον τον κόσμο».