Το «τελευταίο ταξίδι» για τον Κάρολο Παπούλια στο νησί της λίμνης των Ιωαννίνων, τον τόπο που αγάπησε και έγινε το καταφύγιο και ησυχαστήριό του, πραγματοποιήθηκε στις 13:00 της Πέμπτης 30 Δεκεμβρίου 2021. Η σορός του έφτασε οδικώς από την Αθήνα στα Ιωάννινα και μεταφέρθηκε με χειροκροτήματα, μέσα σε κλίμα συγκίνησης, με πλοιάριο στο Νησί.
![Ιωάννινα: Το τελευταίο ταξίδι του Κάρολου Παπούλια (photos) kideia4](https://www.pontosnews.gr/files/2021/12/kideia4.jpg)
Φίλοι, στενοί συνεργάτες του και οι νησιώτες υποδέχτηκαν τη σορό του στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, όπου αυτήν την ώρα τελείται τρισάγιο χοροστατούντος του μητροπολίτη Ιωαννίνων Μάξιμου.
![Ιωάννινα: Το τελευταίο ταξίδι του Κάρολου Παπούλια (photos) kideia3](https://www.pontosnews.gr/files/2021/12/kideia3.jpg)
Τον πρώην Πρόεδρο της Δημοκρατίας τιμούν με την παρουσία τους ο περιφερειάρχης Ηπείρου Αλέξανδρος Καχριμάνης και ο δήμαρχος Ιωαννιτών Μωυσής Ελισάφ.
![Ιωάννινα: Το τελευταίο ταξίδι του Κάρολου Παπούλια (photos) kideia2](https://www.pontosnews.gr/files/2021/12/kideia2.jpg)