Με μεγάλη λαμπρότητα και κατάνυξη πραγματοποιήθηκε και φέτος στο νησάκι Κυρά Παναγιά των Βορείων Σποράδων η Πανήγυρις της Ιεράς Μονής Γεννήσεως της Θεοτόκου. Ο Πανηγυρικός Εσπερινός τελέστηκε πρωτοστατούντος του Ηγούμενου Ονουφρίου και των Λαυριωτών μοναχών Χαρίτων, Ιωάννη, Νικόδημο.
Πολλοί κάτοικοι-νησιώτες και επισκέπτες από την Σκιάθο, Σκόπελο, Αλόννησο, Αλμυρό, Βόλο, Χαλκιδική κατέφθασαν με διάφορα θαλάσσια μεταφορικά μέσα από το βράδυ της Τρίτης 7 Σεπτεμβρίου στο μοναστήρι.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/09/nisaki-panagia-2-768x1024.jpeg)
Την Τετάρτη εψάλη ο Πανηγυρικός Εσπερινός και η Ακολουθία της Μεγάλης Παράκλησης και το πρωί της Πέμπτης ο Όρθος, ο Μέγας Αγιασμός και η Θεία Λειτουργία κατά το Αγιορείτικο τυπικό. Ακολούθησε γεύμα από ντόπιο κατσίκι συνοδευόμενο από πατάτες, κρασί, σαλάτα και ζυμωτό καρβέλι ψωμί.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/09/nisaki-panagia-3-1024x768.jpeg)
Το μοναστήρι είναι μετόχι της Ιεράς Μονής Μεγίστης Λαύρας και όλο το νησί ανήκει στην Αγιορείτικη μονή από το 963 μ.Χ. όταν ο Όσιος Αθανάσιος ο Αγιορείτης το αγόρασε από Βυζαντινούς άρχοντες στην Κωνσταντινούπολη για να χρησιμοποιηθεί ως μετόχι του Αγίου Όρους και να προμηθεύει τα εκεί μοναστήρια με τρόφιμα.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/09/nisaki-panagia-4.jpeg)
Πολλοί επιχειρηματίες όπως ο Άρης Δερβένης του ξενοδοχείου «Skiathos palace», ο Φώτης Κοφινάς πήγαν με το φουσκωτό του Γιώργου Αγγελόπουλου από την Σκιάθο στο μοναστήρι με θαλασσοταραχή για να πάρουν ευλογία.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/09/nisaki-panagia-5-768x1024.jpeg)
Επίσης ο Γιάννης Πρεβεζάνος (Δικηγόρος) με την οικογένεια του, Ηλίας και Ανδρέας Τσαγγάρης, ο Θωμάς Τιμαμόπουλος, Αθανάσιος Κουλούρης Αστυνομικός Υποδιευθυντής Τροχαίας Βόλου και πολλοί άλλοι.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/09/nisaki-panagia-1-1024x768.jpeg)
Ο Ηγούμενος Ονούφριος ευχαρίστησε τον κόσμο και τους ευχήθηκε η Κυρά Παναγιά να τους προστατεύει και να τους οδηγεί… και πρώτα ο Θεός να ξαναέρθουν στην Χάρη της του χρόνου.
Δείτε το αποκλειστικό βίντεο:
ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ