Σας μεταφέρουμε νοσταλγικές εικόνες που αποτυπώθηκαν από τον καπνό της λάμπας ασετιλίνης ή λαδιού που χρησιμοποιούσαν για τον φωτισμό των στοών εξόρυξης του Λαυρίου. Επίσης πολλές ζωγραφιές ακόμη και με γράσο που χρησιμοποιούσαν για τη λίπανση των μηχανών.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/eikona-stoa-lauriou-2-1024x768.jpg)
Αναρωτιόμαστε τι προσωπικές ιστορίες μπορεί να κρύβουν αυτές οι εικόνες…
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/eikona-stoa-lauriou-3-1024x768.jpg)
Να σημειώσουμε ότι οι φωτογραφίες είναι από την στοά 80 στην Πλάκα, 80 μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/eikona-stoa-lauriou-4-1024x768.jpg)
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/eikona-stoa-lauriou-5-1024x768.jpg)
Με πληροφορίες, φωτο από fb Ηρακλής Κατσαρός