Στη μίσθωση μηχανοκίνητου μικρού σκάφους-σωστικής λέμβου με το χειριστή του για την καλοκαιρινή περίοδο από την εταιρία Sea SOS προχώρησε ο Δήμος Λαυρεωτικής με σκοπό την παροχή ναυαγοσωστικών υπηρεσιών για την ασφάλεια των λουομένων στις παραλίες του Δήμου.
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/sostiki-lemvos-2-1024x768.jpg)
Το μηχανοκίνητο σκάφος, το οποίο θα είναι «δεμένο» στο Λιμάνι του Λαυρίου, διαθέτει όλα τα προβλεπόμενα για την κατηγορία του εφόδια, καθώς και τον επιπλέον εξοπλισμό που προβλέπει το Π.Δ. 31/2018 (μόνιμα εγκατεστημένο προβολέα, VHF GPS-Ploter-φορητό φαρμακείο ναυαγοσώστη- φορητό απινιδωτή).
![](https://apotypomata.gr/wp-content/uploads/2021/07/sostiki-lemvos-3-768x1024.jpg)
Να σημειώσουμε ότι θα βρίσκεται σε ετοιμότητα καθημερινά για παροχή άμεσης βοήθειας στις παραλίες του Δήμου Λαυρεωτικής σε περιβαλλοντικό ή άλλο ατύχημα καθώς και τη μεταφορά ασθενών σε νοσοκομείο.